Co je to Iridium

Hlavní strana
Co je to Iridium
Jak vzniká záblesk
Jak pozorovat
Rady & Tipy
Galerie
Kontakty a odkazy
English pages
Iridium je soustava relativně malých komunikačních satelitů, které vytvářejí na svých lesklých plochách sluneční odrazy (taková prasátka) směrem k pozorovateli na povrchu Země.

Normální viditelnost přeletujících satelitů na noční obloze je přibližně +6 mag, takže je nelze pozorovat prostým okem. Občas shoda okolností způsobí, že od svého povrchu odrazí sluneční paprsky přímo k pozorovateli. V takovém případě vzroste viditelnost satelitu až na -8 mag, čímž se na chvíli stane po měsíci nejjasnějším objektem na obloze. Pro srovnání: Iridium může být 30 krát jasnější než Venuše a jak známo, Venuše je schopna vrhat stín.

Záblesk může vzniknout prakticky na jakémkoliv místě na obloze. Nejprve se satelit vynoří ze tmy jako sílící světlý plynule se pohybující bod. Poté co dosáhne svého nejjasnějšího bodu, začně jeho viditelnost opět plynule slábnout až se stane pro lidské oko neviditelným. Trvání takového záblesku může být několik sekund, ale také přes půl minuty. Některé silnější záblesky je možné pozorovat za bílého dne.

Podstatné je ovšem vědět, přesně kdy a kde satelit poletí a kdy po vás hodí ono kýžené prasátko. Více o tom v kapitole Jak pozorovat.vytvořeno dne: 2.5.2000
pomocí off-line generátoru HTML z MDB
poslední aktualizace:
2.12.2001
Design & Webmastering:
Martin Klíma