Kdy a jak pozorovat a fotografovat

Hlavní strana
Co je to Iridium
Jak vzniká záblesk
Jak pozorovat
Rady & Tipy
Galerie
Kontakty a odkazy
English pages
Abyste záblesk družice Iridium viděli, musíte vědět, kde přesně poletí a také kdy. Pokud chcete záblesk zachytit na fotografický materiál, je dobré vědět i jak dlouhá dráha záblesku bude, ze kterého směru a kterým směrem poletí. Dráhy družic a poloha jejich antén, způsobujících odlesky, je přesně spočítatelná. U každého satelitu známe v určitém okamžiku jeho polohu, směr, rychlost a excentricitu dráhy, včetně jejího sklonu. Spočítat místo, kde se bude nacházet satelit za definovaný časový úsek, je pouze otázkou vektorové matematiky. Družice Iridium jsou poněkud specifickým příkladem. Zde totiž nestačí počítat jejich polohu, ale je třeba do výpočtu zahrnout polohu Slunce, polohu zemského stínu v prostoru, polohu každé ze třech lesklých antén a testovat, zda úhel pod kterým dopadá sluneční obraz na anténu se náhodou nerovná úhlu který svírá s anténou vaše oko. Existují na to programy, případně je možné navštívit Weby, kde vám to spočítají rovnou na týden. Doporučujeme www.heavens-above.com.

Několik praktických rad: Na pozorování si s sebou vezměte výpis předem spočítaných záblesků. Vezměte si buzolu, abyste byli schopni určit směr. Nepodceňujte to a nesnažte se určit polohu podle hvězd, protože jediná hvězda, která se během noci a roku nehýbe je Polárka a jediné, co můžete spolehlivě určit, je sever. Pokud nejste dostatečně zkušení v určení elevace, nebo-li výšky nad obzorem, vezměte s sebou i úhloměr. Úhel 0 stupňů je vodorovně před vámi a 90 stupňů je přímo nad vámi. Nemyslete si, že je snadné určit co je nad vámi. Stačí, abyste nebyli na absolutní rovině a jste vedle. Ze zkušenosti vím, že elevaci lidé obecně odhadují níže, než ve skutečnosti je. Nejjistější metodou je zobrazit si na počítači mapu hvězdné oblohy pro daný okamžik a danou lokalitu, kurzorem si odečíst polohu záblesku a plánek si vytisknout. Potom se orientujete podle jasnějších hvězd. Tato metoda je nejpřesnější, ale náročnější na přípravu. Poslední věcí, která je podstatná, je přesný čas. Doporučuju digitálního budíka s prosvětleným displayem, nejlépe řízeného rádiem, protože přesný čas hraje velkou roli například chcete-li vyfotografovat celý záblesk Iridia, tedy i v tom okamžiku, kdy ho prostým okem ještě nevidíte.

Pro fotografování potřebujete fotoaparát s časem B, tedy s otevřenou závěrkou po takovou dobu, jakou potřebujete. Dále musíte mít pevný stativ a drátovou spoušť. Co se týká vhodného objektivu, je situace taková: čím širší objektiv, tím jistější zásah, ale menší výsledek. Čím užší objektiv (teleobjektiv), tím věší rozlišení a detaily, ale větší nároky na přesné zamíření. Fotoaparát postavíte v dostatečném předstihu na stativ. Namíříte ho požadovaným směrem, natáhnete, nastavíte čas a čekáte. V okamžiku, kdy vidíte že letí slabá tečka, která postupně sílí (respektive jakmile vidíte cokoliv se v dané oblasti hýbat), stisknete spoušť a držíte a držíte, dokud to zase nezmizí. Pak pustíte spoušť a můžete čekat na další.



vytvořeno dne: 2.5.2000
pomocí off-line generátoru HTML z MDB
poslední aktualizace:
2.12.2001
Design & Webmastering:
Martin Klíma