Jak vzniká záblesk?

Hlavní strana
Co je to Iridium
Jak vzniká záblesk
Jak pozorovat
Rady & Tipy
Galerie
Kontakty a odkazy
English pages

Záblesky způsobují tzv. Main Mission Antenna (MMA), které jsou umístěny na každém satelitu Iridium. Tyto antény se skládají ze třech částí svírající mezi sebou úhel 120 stupňů. Jsou 188 cm dlouhé, 86 cm široké a 4 cm vysoké. Jsou tvořeny vysoce reflexními hliníkovými pláty, potaženými jakýmsi postříbřeným teflonovým povlakem kvůli teplotní ochraně. Antény svírají s tělem satelitu úhel 40 stupňů. Osa satelitu je udržována kolmo k Zemi.

Záblesk je prakticky přímý odražený obraz Slunce na povrchu některé z antén. Aby bylo možné záblesk pozorovat, musí být splněna podmínka, že se nacházíte právě tam, kam dopadají odražené sluneční paprsky a navíc vám v přímé viditelnosti satelitu nebrání žádné neprůhledné překážky, jako např. mraky nebo les. Oblast maximálního záblesku je velká pouze cca 10 km, za touto hranicí intenzita záblesku rychle klesá. Při vhodné konstelaci Slunce, pozorovacího místa a úhlu antény je však běžně pozorovatelný i záblesk, mající střed vzdálený i 150 km od pozorovatele. Záblesk přichází ze vzdálenosti cca 1000-1800 km.

Odraz může být i od Měsíce, ale ten je natolik slabý, že jej nelze vidět prostým okem, proto se jím nebudeme zabývat.vytvořeno dne: 2.5.2000
pomocí off-line generátoru HTML z MDB
poslední aktualizace:
2.12.2001
Design & Webmastering:
Martin Klíma